Cildin üç büyük düşmanı

Sigara, sağlıklı cildin amansız düşmanıdır. Sigara kullananların solgun, gri ve çizgili ciltleri işin uzmanı tarafından kolayca tanınır. Bu tipik yüz görünümü özellikle dudak çevresindeki derin dikey çizgiler, ağız köşelerindeki belirgin çizgilenmeler ve göz çevresindeki dumana bağlı deformasyonlarla “sigara kullanıcı yüzü” olarak kolayca tanınır. Sigara kullananlarda cildin kanlanması azalır. Beslenmeyen ve ihtiyacı olan oksijeni alamayan cilt solgunlaşır ve kırışır. Ayrıca sigarada bulunan toksik kimyasallar sadece akciğere değil cilde de yapışır kalır. Sigara, uzun dönemde ciltte lekelere, siyah noktalara, tahrişe ve hatta cilt kanserine bile sebep olabilmektedir.
Sigara kullanmaya hala devam ediyorsanız günde 1-2 gram C vitamini desteği almaya ve E vitamini, C vitamini, Co-enzym Q10, Alfa-Lipoik-Asit veya Quarcetin içeren ürünlerden kullanmaya özen göstermelisiniz.

Sürekli ve kontrolsüz alkol kullanımı cildin nemini azaltır, kuruma ve pullanmaya yol açar. Alkol cildi erkenden yaşlandırır. Pörsümüş ve soluk bir cildin geri planında çoğu kez alkol kullanımı yer alır. Özellikle burun ve yanak üzerinde çatlamış damarsal oluşumlar varsa tüketilen alkol miktarına dikkat edilmelidir. En iyisi alkol yerine üzüm suyu ya da cilt için faydalı diğer meyve sularıdır. Üzüm suyu ve grape seed extract oil (üzüm çekirdeği yağı) ihtiva ettiği yararlı antioksidanlar sayesinde cildi gençleştirme etkisine sahiptir.
Alkol kullanımını en fazla 1-2 bardak şarapla sınırlamak uygun bir davranıştır. Alkole bağlı cilt sorunlarını azaltmada Evening Primrose Oil, Bourrache oil ve Milk Thistle’dan yararlanabilirsiniz.

Kirli hava, endüstriyel kirlenme, egzos dumanları ve daha birçok çevresel kirlilik maddesi cildi olumsuz etkiler. Toksik kimyasallar, boyalar, deterjanlar, cilt ürünlerinde bulunan tanımlanmamış yapay katkı maddelerinin cildi tehdit ettiği de unutulmamalıdır.
 
Ana Sayfa Twitter Facebook Twitter Facebook