Prehipertansiyon ne demektir?

Prehipertansiyon (yüksek tansiyon başlangıcı), sistolik (büyük) tansiyonun 120–139 mmHg ve/veya diastolik (küçük) tansiyonun 80–89 mmHg arasında olmasıdır. Zaman içerisinde, önlem alınmazsa, hipertansiyon (yüksek tansiyon) tablosunun yerleşeceğinin habercisidir. Hipertansiyonun gelişini engellemek, en azından geciktirmek, şiddetini ve zararlarını azaltmak için yapılması gerekenler:
-dengeli, sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak;
-vücut ağırlığını sağlıklı sınırlar içerisine sokmak ve kiloyu yönetmeyi öğrenmek;
-düzenli egzersiz yapmak;
-sigara (içiliyorsa) kullanımına son vermek;
-alkol ve kafein tüketimini en aza indirgemektir.

Dengeli ve sağlıklı beslenme planının bir bölümünü de tuz alımını kontrol etmek oluşturur. Sodyumu azaltmak, buna karşılık potasyum ve magnezyumu daha çok almak tansiyonu dengelemeye yardım eder. Çin’de, 608 kişi üzerinde yapılmış bir çalışmada, 12 ay, sodyumdan yoksul, potasyum ve magnezyumdan varsıl beslenme planı uygulayan katılımcıların sistolik kan basıncı değerlerinde 5,4 mmHg’lık azalma saptanmıştır.

Sodyum kullanımı, ağız tadı ve lezzet arayışı ile ilgilidir. Sodyumu azaltılmış, potasyum ve magnezyumu dengeli yiyeceklerin tansiyonu kontrol altına almaya katkıda bulunurken damak zevkine de uygun olabileceğini anımsatmakta yarar var. Buna karşılık, özellikle hazır gıdaların yüksek oranda sodyum içerdiğini ve işlenmiş gıda miktarını azaltmak hatta tümüyle sıfırlamakla hipertansiyon olasılığının azaldığını da eklemek gerek.
 
Ana Sayfa Twitter Facebook Twitter Facebook