Hareket sistemi yorulunca...Kemik, kas, kiriş ve kıkırdağın ana öğelerini oluşturduğu hareket sistemi yanlış kullanım, yaşlanma, fiziksel aktiviteden uzaklaşma, kilo alma gibi nedenlerle yıpranmaya ve yorulmaya başlar. Yorulmanın ve yıpranmanın en önemli belirtileri de ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Ağrı kesicileri kullandıkça başta sindirim sistemi sorunları olmak üzere çeşitli yan etkiler oluşabilir. Kas gevşeticiler tansiyonu etkileyebilir, nörolojik sorunlar yaratabilir. Zaten midesinde ya da bağırsağında problemi olan hastanın eklemlerindeki ağrı ve acısını dindirirken başka sorunlar yaşamasına davetiye çıkarmak da olasıdır. Homeopatik tedavi yöntemi bu ve benzeri durumlarda bir seçenek olarak akla gelmelidir.

Eklem ağrıları dinlenme sırasında hissediliyor ve hareket ile düzeliyorsa “Rhus toxicodendron”, tam tersine hareketle şiddetleniyor ve tam bir dinlenme ile düzeliyorsa “Bryonia alba”, nemli havalar yakınmaları artırıyorsa “Dulcamara” gibi nedene yönelik ilaçlar ve “Natrum sulfuricum” ya da “Tuberculinum residuum” gibi temel ilaçlar da kullanılabilir.
Parmakları tutan hecmelerle gelen şiddetli ağrılarda “Actea spicata” ve “Polygonum aviculare” iyi bir çözüm olabilir.

Artroz, yıllar içerisinde kıkırdak dokunun kaybı ile ortaya çıkan, hareketlerin giderek kısıtlanması ve ağrıların şiddetlenmesi ile yaşamı zorlaştıran bir sağlık sorunudur. Homeopatik ilaçlar, bu yıkımı yavaşlatma, yakınmaları azaltma ve ağrı kesicilerin yarattığı yan etkileri engelleme konusunda yardımcı olur.
 
Ana Sayfa Twitter Facebook Twitter Facebook